KELİMELEŞMEK

Puanlı Sisteme Geçiş

Planlanan geçiş tarihi: 11 Kasım 2023 Saat 00.01 (Puanlı sistem hesaplamalarına burada belirtilen esaslara göre bu tarihten sonra biten oyunlarla arka planda başlanacak olup yeterli veri oluştuktan sonra puanlar profillerde gösterilmeye başlanacaktır. Zikredilen tarihten itibaren puan hesaplaması yapılmaya başlanacağını göz önünde bulundurarak oynamalısınız. Devam eden ve yeni açılan oyunlar 10 puan değerinde olacak, uygulama güncellemesi yayımlandıktan sonra yüksek puanlı oyunlar kullanıcılar tarafından açılabilecektir.)

Düello oyunlarında oyuncu başarıları galibiyet sayısıyla orantılı olarak başarı yüzdelerine göre hesaplanmaktaydı. Artık oyuncu başarılarının değerlendirilmesinde (başarı listeleri vb.) daha çok Oyuncu Puanları esas alınacaktır. Oyuncu puanları, profil bölümünde madalyaların hemen altında gösterilecektir. Başarı yüzdeleri aynı şekilde hesaplanmaya devam edecek ve kazanma-yenilme durumlarında güncellenecektir.

Oyuncular Nasıl Puan Kazanır ve Kaybeder?

 • Düello oyunları, istek gönderme anında seçilebilen 10-50-100-200 puanlı oyunlardan oluşmaktadır.
 • 10 puanlı oyunlar hariç diğer oyunlar için iki taraf da seçilen oyun puanına göre jeton yatıracaktır. (1.000, 3.000, 10.000)
 • Her oyun için yatırılan jeton risk edilecek, yenilme durumunda bu jetonlar kaybedilecektir.
 • Oyunu kazanan oyuncu yatırdığı jetonların tamamını ve ilaveten rakip oyuncunun yatırdığı jetonlarının %50’sini almaktadır.
 • Oyuncular “oyun puanı” ve “rakip oyuncu başarı yüzdesi” esas alınarak puan kazanmaktadır. Yenilen oyuncu “oyun puanının” %10’unu kaybetmektedir. Başlar başlamaz rakibin PES etmesi sonucunda veya belirli bir puana erişilmeden kazanılan oyunlar için puan hesaplanmaz. Alt puan sınırı tarafımızca belirlenmekte ve zaman zaman değiştirilebilmektedir. Alt puan sınırı çeşitli nedenlerden dolayı herkese açık şekilde ilan edilmez.

Diğer Hususlar:

 • Oyuncuların başarı yüzdesi daha düşük olsa bile en az %10 olarak hesaplanır.
 • En az 100 düello oynamamış olan oyuncular “yeni oyuncu” olarak değerlendirilir. Diğer oyuncular “kıdemli oyuncu” olarak değerlendirilir.
 • Yeni oyuncuların başarı yüzdesi profillerinde diğer oyunculara gösterilmez ve 100 düelloya ulaşana kadar başarı yüzdeleri kaç olursa olsun %10 olarak değerlendirilir.
 • Yeni oyuncularla 10 puanlık (jeton yatırmadan) oyun oynayıp düelloyu puan ile kazananlara, yeni oyunculara destek oldukları için 10 jeton verilir. Yeni oyuncularla oynadıkları ve puan ile biten her 10 oyun için kıdemli oyunculara ayrıca 1.000 jeton daha verilmektedir. Jetonlar, 10 oyun sonunda toplu olarak (1.100 jeton) verilir.
 • Yeni oyuncularla oynadıkları oyunları kazananların veya kaybedenlerin başarı yüzdeleri diğer oyuncularda olduğu gibi hesaplanmaya devam eder.
 • Puanlı sisteme geçildiği anda eski sürüm kullanan oyuncuların açacakları oyunlar ile devam eden oyunlar “10 puanlık oyun” olarak değerlendirilecek ve hesaplamalar yukarıda belirtildiği şekilde rakip başarı yüzdelerine göre yapılacaktır. Bitmiş oyunlar hesaplamaya dahil edilmeyecektir.
 • Puanlı sistem, oyunun oynanışında ve kurallarında herhangi bir değişiklik içermez.
 • Oyun açma jeton sayıları, oyun puanları ve diğer her türlü konuda tarafımızca değişiklikler yapılabilir ve puanlı sistem dahil herhangi bir özellik tamamen kaldırılabilir. Değişiklik yapılması durumunda bunlar kullanıcılarımıza duyurulacaktır.

Örnek Senaryo 1

A oyuncusu (%90 başarılı) ile B oyuncusunun (%75 başarılı) 100 puanlık bir düello oynadıklarını varsayalım. Oyun açıldığı anda iki oyuncunun hesabından da üç biner jeton alınıp kasaya konmaktadır.

Jeton kazanma: Herhangi bir oyuncu düelloyu kazanırsa yatırdığı 3.000 jetonu ve rakibin yatırdığı jetonların yarısını kazanmaktadır, yani 3.000 jeton yatıran oyuncu rakibini yenerse kendi jetonlarına ilaveten 1500 jeton daha kazanmaktadır. Jeton kazanma hesabında rakibin başarı yüzdesi dikkate alınmamaktadır.

Puan kazanma: Kazanan oyuncu “oyun puanı”nın “rakibin başarı yüzdesi” kadarını kazanmaktadır. A oyuncusu 100 puanlık olan bu oyunu kazanırsa 75 puan; B oyuncusu oyunu kazanırsa 90 puan kazanacaktır. Daha başarılı oyuncuları yenmek daha fazla puan kazandırmaktadır. Başarısı daha düşük oyuncuları yenmek daha kolay olabileceğinden bu oyuncuları yenmek daha az puan kazandırmaktadır.

Puan kaybetme: Kaybeden oyuncu oyun puanının %10’u kadar puan kaybeder. Puan düşerken rakibin başarı oranı dikkate alınmaz.

Örnek Senaryo 2

C oyuncusu (%60 başarılı) D oyuncusu (yeni oyuncu) ile 10 puanlık oyunda eşleşirse ikisinden de jeton alınmaz. C oyuncusu kazanırsa 1 puan ve 10 destek jetonu kazanır. Bu oyun C oyuncusunun yeni oyuncularla oynadığı 10. Oyun ise ilaveten 1.000 jeton daha kazanır. Bununla yüksek puanlı oyunlar açarak başarı puanını yükseltebilir. D oyuncusu (Yeni oyuncu) kazanırsa 6 puan kazanır ama jeton kazanmaz. Kaybeden oyunculardan 1’er puan düşülür.

Yeni Oyuncu farklılığına ve puanlı sisteme neden ihtiyaç duyuldu?

 • Daha önce kullanıcılarımızın görüş ve önerilerini talep etmiştik. O taleplerden bazılarını karşılayabilecek ortak bir kullanım olarak değerlendirilmiştir. Diğer öneriler de kademeli olarak uygulamamıza dahil edilecektir.
 • Yeni başlayan oyuncular oyunu henüz tam olarak anlamadan tecrübeli oyuncularla karşılaştıklarında büyük olasılıkla yenilmektedir. Yeni oyuncuları yenenler zorlanmadan bir oyun kazanmış olmaktadır.
 • Sürekli yeni oyuncularla oynayıp onları yenen oyuncular başarı listelerinde kolay kolay yer alamayacaktır.
 • Başarı listelerindeki oyuncuların gerçek başarılarıyla oraya ulaştığından emin olmak istiyoruz. Çoklu hesaplar açarak kendi kendilerini yenerek başarılarını yükselten oyuncular bu uygulama ile bir maçta alınabilecek puanı ancak 10 düello sonucunda alabilecek ve her oyun için belli bir jetonu feda etmek durumunda kalacaktır. Yeni hesap olmayan çoklu hesaplarda aynı şekilde davranmak isteyen oyuncular da diğer hesaplarındaki yenilgiden dolayı başarı yüzdesi kaybı yaşayacak ve her seferinde daha az puan kazanacaktır.
 • Başarı listelerinde yer alan bazı oyuncular başarı yüzdesi düşük olan oyuncuları seçiyor ve sadece düşük başarılılarla oynuyor olabilir. Puan sisteminde bu tercihleri oyunculara daha az puan kazandıracağı için yüksek başarı yüzdesine sahip oyuncuların sahada daha fazla görünmesini ve başarı yüzdesi yüksek olan oyuncularla daha fazla oynamasını sağlayacaktır. Bu da daha çekişmeli düelloların gerçekleşeceği anlamına gelmektedir.
 • Oyunu amacı dışında kullanıp hiç hamle yapmayan veya oyun açılır açılmaz pes eden oyuncular bu sistem sayesinde puan ve jeton kaybedecektir. Başarı oranı hızla düşen bu oyuncular, diğer oyuncular için fazla puan kazandıramayacakları için oyun isteklerinde daha az tercih edilecektir.
 • Hesap açıp bir süre sonra sıfırdan başka bir hesap açan oyuncular bulunmaktadır. Yeni hesap açmak, oyuncuları “Yeni Oyuncu” konumuna getireceğinden eski oyuncular için çok fazla tercih edilmeyeceğinden açılmış olan hesaplar uzun süre kullanılacaktır.